З 1 липня 2019 року в Україні діють нові законодавчі норми на ринку електроенергії. Це дозволило наблизити організацію електропостачання до принципу, який діє у всьому цивілізованому світі. Раніше обленерго мали монопольне становище, адже вони володіли лініями електропередачі. Подібне становище не сприяло розвитку конкуренції. Рівень обслуговування та ціни не були найкращими.
Тому у 2019 році ринок електроенергії був кардинально змінений. До подібних заходів потрібно було вдаватись задля розвитку цього напрямку. Реформа оновлення ринку електроенергетики була одним із зобов’язань України перед Європейським Союзом. Виконання цієї умови призвело до отримання фінансової підтримки у розмірі 500 млн. євро.
Нові правила
На новому ринку діють більш досконалі закони. Купівля-продаж ресурсів відбувається «на добу вперед». Період дії працює на наступний день. Оператор затверджує усі угоди. На ринку електроенергії діють наступні правила:
- Монопольне становище ДП «Енергоринок» було ліквідоване. Замість цієї організації з’явилося 2 типи суб’єктів. До першого належить оператор, що забезпечує організацію угод, а до другого – ДП «Гарантований покупець», що займається закупівлею «зеленої» енергії.
- Обленерго стали операторами розподільчих систем. Вони стали новими постачальниками електричної енергії. Так були створені конкурентні умови для ведення бізнесу.
- Був сформований оптовий ринок, що складається з 4 сегментів. Кожен з них виконує певні функції.
Електроенергія купується по двостороннім, довгостроковим угодам. Вони укладаються між генеруючими організаціями та споживачами. Вийти на ринок стало простіше,, адже тепер будь-яка компанія може стати постачальником електроенергії. Отримати ліцензію зовсім нескладно.
Певні особливості
У середині 2020 року завдяки прийнятим законам кількість постачальників на ринку зросла, що призвело до жорсткої конкуренції. Це одразу позначилося на якості обслуговування.
Постачальники електроенергії почали боротьбу за споживачів. Вони контролюють усі процеси. Постачальники відповідають за усі питання, починаючи від сплати рахунків до небалансів. Споживач не несе відповідальності практично ні за що, якщо останнє не передбачено договором. Це створює для постачальників досить жорсткі умови. Залишки та додатковий об’єм споживання називаються небалансом. Продати надлишок можна по нижчій ціні, а купити додаткову електроенергію можливо за більшу вартість.
Подібні ситуації несуть у собі небезпеку фінансових втрат для постачальника. Тому новий ринок несе у собі ряд труднощів.