На актуальні питання зайнятості населення відповідає начальник інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Донецького обласного центру зайнятості Олег Климович.
Я звільнилася з роботи у лютому поточного року за станом здоров’я. Отримую пенсію по 3-й групі інвалідності, якої ледве вистачає на ліки. Чи маю я право отримувати у центрі зайнятості допомогу по безробіттю?
Кожна особа, яка бажає знайти підходящу роботу або змінити місце роботи, вправі звернутися до центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні. Всім особам Державна служба зайнятості гарантує безоплатне сприяння у пошуку підходящої роботи і працевлаштуванні відповідно до здібностей, професійної підготовки, освіти, з урахуванням суспільних потреб, включаючи професійну підготовку та перепідготовку.
При відсутності підходящої роботи на ринку праці держава гарантує безплатне навчання безробітних новим професіям, перепідготовку у навчальних закладах, виплату матеріального забезпечення на випадок безробіття у встановленому порядку.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, які мають інвалідність, визнані у встановленому порядку безробітними та протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю.
Інвалідам із числа осіб, які визнані у встановленому порядку безробітними та протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали менше 26 календарних тижнів, допомога по безробіттю не призначається.
Чи потрібно подавати відомості про прийнятих працівників за формою №5-ПН на працівника, який працював на підприємстві за основним місцем роботи, звільнився і на наступний день на цьому ж підприємстві був прийнятий як зовнішній сумісник?
Обов’язок підприємств, установ та організацій, незалежно від форми власності, надавати до служби зайнятості адміністративні дані про всіх прийнятих працівників, передбачений пунктом 4 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення».
Роботодавці, які здійснюють прийом працівників на роботу, подають форму звітності №5-ПН «Звіт про прийнятих працівників» до центру зайнятості тієї самої адміністративно-територіальної одиниці, на території якої вони зареєстровані як платники єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Форма звітності №5-ПН «Звіт про прийнятих працівників», затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 14.07.2011 №279, складається та подається не пізніше 10 календарних днів від дня прийому працівника на роботу (першого робочого дня працівників).
Згідно з п. 1.4. Інструкції щодо заповнення форми звітності № 5-ПН «Звіт про прийнятих працівників» до форми включаються працівники, які перебувають з роботодавцем у трудових відносинах, незалежно від того, чи перебуває працівник у штаті роботодавця або є позаштатним працівником (працює на умовах строкового трудового договору чи за сумісництвом).
Таким чином, у разі укладання трудового договору з працівником (в тому числі, якщо він прийнятий за сумісництвом), роботодавці зобов’язані не пізніше 10 календарних днів від дня прийому працівника на роботу надати до центру зайнятості форму звітності №5-ПН про його прийом на роботу.
Чи буду я мати право на допомогу по безробіттю у разі призначення мені пенсії за вислугу років як медичному працівнику?
Право на допомогу по безробіттю мають особи, визнані у встановленому порядку безробітними. Відповідно до статті 2 Закону України «Про зайнятість населення» не можуть бути визнані безробітними громадяни, які мають право на пенсію за вислугу років та скористалися цим правом.
У зв’язку з хворобою доньки 10 жовтня 2012 року звільнилася з останнього місця роботи за власним бажанням по догляду за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку. Виникла необхідність у додаткових коштах. Чи можу я звернутися до центру зайнятості, щоб знайти роботу?
Кожна особа, яка працювала та була звільнена, незалежно від причини звільнення, має право звернутися до служби зайнятості за пошуком підходящої роботи та при наданні необхідних документів буде зареєстрована як така, що шукає роботу.
Я мешкаю у Мар’їнському районі, але не можу знайти роботу за місцем проживання. Чи можу я звернутися до центру зайнятості міста Донецька, щоб знайти роботу?
Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних затверджений постановою Кабінету міністрів України №219 від 14 лютого 2007 року. Відповідно до змін, внесених до вказаного Порядку постановою Кабінету міністрів України №1080 від 26.10.2011, у разі звернення особи до центру зайнятості незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування, рішення про її реєстрацію як такої, що шукає роботу, та надання статусу безробітного приймається на підставі письмової заяви такої особи про бажання отримувати послуги державної служби зайнятості в іншому центрі зайнятості за умови відсутності факту її реєстрації як такої, що шукає роботу (безробітної) в інших центрах зайнятості.
Чи потрібно іноземному громадянину, який має посвідку на постійне проживання, оформляти дозвіл на працевлаштування в Україні?
Згідно з пунктом 3 статті 8 Закону України «Про зайнятість населення» порядок видачі, продовження терміну дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства визначає Кабінет міністрів України.
Відповідно до пункту 13 Порядку видачі, продовження строку дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства, затвердженого постановою КМУ від 8 квітня 2009 року №322, роботодавці мають право на використання праці іноземців, які постійно проживають в Україні, та інших іноземців у випадках, передбачених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, без оформлення дозволу на використання праці іноземця.
Таким чином, діючим законодавством не передбачається отримання дозволу на працевлаштування іноземних громадян, які постійно проживають в Україні.