Юрій Середа: «На Добропільщині будуть вирощувати виноград, а відродження тваринництва подолає безробіття...»
На цьому тижні працівники агропрому відзначають своє професійне свято. Успіх їхньої праці залежить від багатьох чинників. Не останню роль, безумовно, відіграє і підтримка працівників села з боку керівництва району. Більш конкретно про це сьогодні розповідає голова Добропільської районної державної адміністрації Юрій Середа.
Головне – не заважати
Юріє Івановичу, у вас таке промовисте прізвище, то, може, й справді з пропозиціями чи проханнями до голови району краще приходити у середу?
Необов’язково, але у середу можете сподіватися на успіх (посміхається). А якщо серйозно, то скажу, що у голови районної державної адміністрації Добропільського району є повне взаєморозуміння з працівниками сільськогосподарської галузі, промисловцями і всіма жителями району.
Нагадаю, що до свого призначення на посаду голови райдержадміністрації району я був звичайним сільгоспвиробником. Тому з власного досвіду знаю про всі проблеми селян і намагаюся максимально їм допомогти, особливо в питаннях отримання необхідних дозволів...
...Працюємо і над тим, щоб різні бюрократичні структури створювали менше перешкод тим, хто працює на землі. Тобто наша головна допомога
в тому, щоб… не заважати. Ми підтримуємо всі ідеї сільгоспвиробників, тісно співпрацюємо з депутатським корпусом. До речі, у нас практично всі народні обранці від Партії регіонів. Особливо зазначу, що саме завдяки тісній співпраці голів райдержадміністрації і райради Добропільського району з представниками глинодобувних підприємств, що працюють на території району, укладаються соціальні контракти, згідно з якими щорічно виділяються кошти на вирішення соціальних питань району, його розвиток.
Теплиця для троянд, як у Дрогобичі
В економіці району агропромислове виробництво займає лише третину, та не дивлячись на це, Добропільський район займає «золоту середину» в рейтингу соціально-економічного розвитку серед районів регіону.
Територіально ми не найбільший сільськогосподарський район, у нас 78 тисяч гектарів землі, 49 з яких обробляються. Але з року в рік ми збільшуємо валовий збір урожаю. Скажімо, якщо в минулому році середній показник урожайності зерна складав 66 тисяч з гектару, то в цьому – 70. Зібрали і непоганий урожай гречки, гороху, тому ми почуваємося спокійно: мешканцям Добропілля і Добропільського району вистачить стратегічних продуктів до наступного врожаю.
До того ж це позитивно вплинуло на ціноутворення на такий продукт, як, скажімо, гречка. Якщо у грудні минулого року тонна цієї крупи коштувала до 15-16 тисяч грн., то зараз вона знизилася до 6 тисяч грн. Позначилося це і на роздрібних цінах.
Таку позитивну динаміку можна пояснити і тим, що протягом останніх 10 років у районі сформована команда професійних керівників підприємств, агрофірм, які працюють на землі за новими прогресивними технологіями. Наприклад, у нас є ТОВ «Перспектива», яке очолює молодий перспективний керівник, депутат Донецької обласної ради Володимир Антипенко. Там працюють за новими технологіями, використовують кращий світовий досвід у вирощуванні агрокультур. У минулому році ТОВ «Перспектива» виграло проект державної підтримки створення нових робочих місць. І не дивно, бо ж крім того, що у господарстві успішно вирощують овочі, там ще займаються розвитком садівництва. У цьому році тут було висаджено 20 гектарів саду, 10 гектарів ягідників і суниці. На наступний рік планують висадити ще 25 гектарів кісточкових культур. Важливо і те, що аграрії збільшують площі землі під крапельним зрошенням, будують сховища для овочів та інше.
До речі, перед усіма керівниками агропромислових підприємств я ставлю завдання по збільшенню площі земель з поливом. У кожному господарстві їх має бути не менше 200 гектарів. Це дозволить значно розширити асортимент вирощуваної продукції, у тому числі винограду, лимонів та інших культур. Плануємо організувати і господарство, де будемо вирощувати голландські троянди. Такою ідеєю я загорівся під час робочої поїздки до Дрогобича. Сподіваюся, що скоро чудові квіти почнуть вирощувати і на Добропільщині.
А що можна сказати про відродження тваринництва?
Перед районом стоїть завдання відновити поголів’я корів. Поки що у нас є лише одне господарство – ПАТ ім. Т.Г.Шевченка, на чолі з Віктором Батицьким, яке комплексно займається цим питанням. Також в районі працює ТОВ «Рута-Плюс», яким керує Володимир Миколайович Кузь. В його плани входить будівництво нового корівника, оснащеного сучасною технологію доїння. Таке молоко відповідає всім санітарним нормам, і це дозволить забезпечити ним усі дитячі садочки і школи. Саме такий проект планується реалізувати до 2014 року завдяки власним коштам господарства, а також виділених районною радою і з державного бюджету.
Взагалі я вважаю, що у сільському господарстві є сенс повернутися до використання елементів планування з тим, щоб не було перевиробництва продукції і на неї не падала ціна.
Важливо, щоб були кошти, виділені державою, які дозволять провести сільгоспроботи з меншими затратами. Тоді і виробники відчують допомогу, і буханець хліба чи кілограм м’яса можна буде придбати дешевше.
Замість «ніжок Буша» – місцева яловичина
Тобто ви намагаєтеся, в першу чергу, забезпечувати власною продукцією мешканців району, а вже потім думаєте про прибутки?
П’ять років тому, очоливши райдержадміністрацію, я відразу вирішив проінспектувати, чим годують вихованців наших дитячих садків, шкіл. Виявилося, що в меню обіду входять так звані «ніжки Буша».
На мій погляд, цей продукт не дуже корисний для організму дітей.
Сьогодні ця проблема вирішена: навчальні заклади району отримують лише якісну яловичину, без ГМО, місцевого виробництва, яка відповідає необхідним стандартам. Так само ми хочемо зробити і з молочною продукцією. Впевнений, що у нас це вийде. До того ж, відродження тваринництва допоможе нам розв'язати актуальну для багатьох сіл проблему безробіття, особливо там, де залишилося зовсім мало родин. Вихід із такого становища я бачу в реалізації механізму підтримки великими товарними господарствами таких родин, які вирощують худобу в особистих селянських господарствах. Мова йде про підтримку у заготовленні кормів, продажу молодняка великої рогатої худоби і таке інше. Та найголовніше полягає у тому, що господарство може оформити на роботу людину, яка буде працювати вдома, але при цьому заробляти собі трудовий стаж. Вважаю, що це непоганий стимул для збільшення кількості поголів’я у приватних подвір`ях. На початку грудня плануємо виїхати в кожний населений пункт, а їх у нас в районі 62, щоб поспілкуватися з людьми, почути їхню думку щодо нашої пропозиції.
Без здоров’я на землі не можна працювати
Як дбаєте про соціальну галузь?
За останні роки в жодному господарстві району не сказали, що не хочуть допомагати дитячому садку, школі. І скажу, що за останні п’ять років у цьому напрямку у нас чимало зроблено. У районі свого часу всі будинки культури були закриті, тепер ми кожного року відкриваємо по 2–3 будинки. Зараз іде ремонт в селі Новофедорівка, і скоро місцеві мешканці зможуть оцінити народну творчість своїх односельчан. Ведеться робота й по розширенню, реконструкції водогонів, у цьому році біля 40 кілометрів металевих труб замінено на пластикові, практично 70% населених пунктів уже освітлені.
Ми запрошуємо всіх мешканців до співпраці і знаходимо порозуміння, нас підтримує Фонд соціальних інвестицій. На жаль, на законодавчому рівні, на мій погляд, існує чимало зайвих узгоджень. Це і проведення тендерів, експертиза будь-якої суми, що забирає багато часу. Але ми не чекаємо, що хтось прийде і розв'яже наші проблеми. Ми звикли розраховувати тільки на себе, тому головні промислові підприємства району, сільгоспвиробники над вирішенням власних проблем працюють самостійно.
Як будете святкувати День працівників сільського господарства?
У Будинку культури села Октябрське святкуватимемо. Відзначимо кращих працівників цінними подарунками, грамотами. Обов’язково буде концерт за участю художніх колективів Добропільського району. На свято запросили заступника губернатора Кіма Берестового, керівника управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Івана Пащенка.
Напередодні свята хочу побажати всім міцного здоров’я, а також взаєморозуміння, бо головне, щоб земля правильно і своєчасно оброблялася і забезпечувала жителів Донбасу і всієї України якісними продуктами харчування за нормальними цінами.
Наталія ПИЛИПЕНКО