25 жовтня 2020 року відбудуться місцеві вибори в Україні. Саме так вирішили 15 липня на засіданні верховної Ради. Вибирати будуть міських і місцевих депутатів, а також мерів українських міст. Вибори на території Донецької та Луганської областей, і на території Республіки Крим проводиться не будуть, вони регулюються Окремим законопроектом.
Спочатку вибори в Україні повинні були відбутися достроково, так як президент Володимир Зеленський хотів бачити «своїх» людей у владі на місцевому рівні. Зеленський і його команда побоюються, що влада в регіонах буде підконтрольне місцевим елітам. Однак, через розбіжності всередині самої партії і незакінченою реформи «децентралізації» від ідеї дострокових виборів довелося відмовитися.
Реформа «децентралізації» - це підсумок давно назріває в сучасній Україні проблеми відсутності влади на місцях. Дана реформа просувалася ще за попереднього президента, але завершить її так і не змогли. Основною ідеєю є передача повноважень від державного центру в регіони, щоб знизити навантаження на центральний апарат і дати волю регіонах вирішувати свою долю самостійно. При цьому регіональні влади не стануть Всемогутній. За ними повинні будуть стежити префекти, утворюючи систему стримувань і противаг.
На сьогоднішній момент політологи прогнозують ситуацію на майбутніх виборах. Багато хто говорить про падіння рейтингу президентської партії «Слуга народу». Це означає, що регіональні вибори не зможуть принести контроль президенту в належній мірі. Вибори президента в 2019-му році показали, що кожен яскравий лідер має шанс на успіх пишуть на сайті Depo.ua. Безумовно, цим будуть користуватися місцеві еліти і противники президента.
За новим вибірковим кодексом в поселеннях до 90 тисяч виборців, вибори відбуватимуться за системою щодо більшості в багатомандатних виборчих округах. Один округ може вибрати мінімум двох депутатів, але не більше чотирьох. У поселеннях понад 90 тисяч виборців вибори будуть проходить за системою пропорційного представництва з відкритими виборчими списками. У такому випадку виборці зможуть віддати голос як за конкретного кандидата, так і за партію.
Глав поселень до 90 тисяч виборців обиратимуть по системі щодо більшості, тобто: набрав голосів більше за суперника - переміг. Глави поселень понад 90 тисяч виборців будуть обиратися за системою абсолютної більшості в єдиному міському виборчому окрузі.