Право на працю – одне з основних прав людини. Воно поширюється і на осіб, які мають інвалідність.
Особам з інвалідністю забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом. Особи з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, мають право бути зареєстрованими у державній службі зайнятості як безробітні.
Державна служба зайнятості відповідно до законів України «Про зайнятість населення» і «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» сприяє трудовій реабілітації та працевлаштуванню громадян з інвалідністю з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) на вільні та новостворені або пристосовані для них робочі місця, заявлені підприємствами.
До державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні поряд з іншими громадянами можуть звернутися і особи з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, незалежно від групи інвалідності; при наданні статусу безробітного на них поширюються всі гарантії, передбачені законодавством для безробітних громадян.
Послуги, пов’язані із забезпеченням зайнятості, надаються державною службою зайнятості безоплатно.
Види соціальних послуг, що надає державна служба зайнятості:
– пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом організації громадських робіт для безробітних;
– інформаційні та консультаційні послуги, пов’язані з працевлаштуванням;
– профорієнтація;
– професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації (у разі необхідності особа направляється до закладів охорони здоров'я для проходження попереднього медичного та наркологічного огляду; забезпечується місцем проживання на період проходження професійного навчання; їй компенсуються витрати на проїзд до місця проходження навчання та у зворотному напрямку);
– надання громадянам віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років, ваучера для підтримання їх конкурентоспроможності шляхом перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності;
– надання роботодавцям, які працевлаштовують громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, компенсації фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
– надання роботодавцям – суб'єктам малого підприємництва, які працевлаштовують безробітних на нові робочі місця у пріоритетних видах економічної діяльності, компенсації фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
– фінансування організації оплачуваних громадських робіт для безробітних.
Право на матеріальне забезпечення
– право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття мають застраховані особи;
– право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття має молодь, яка закінчила або припинила навчання у навчальних закладах різних рівнів акредитації, звільнилася із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби і яка потребує сприяння у працевлаштуванні на перше робоче місце;
– члени особистого селянського та фермерського господарства, громадяни України, які працюють за межами України, мають право на матеріальне забезпечення за умови сплати страхових внесків.
Види матеріального забезпечення на випадок безробіття:
– допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності;
– допомога на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні.
Реєстрація громадян як безробітних
Реєстрації, перереєстрації або обліку в державній службі зайнятості підлягають громадяни, які звернулися до центрів зайнятості з метою отримання соціальних послуг.
Постановою Кабінету міністрів України від 20.03.2013 № 198 затверджено Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу.
Реєстрація безробітних, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводиться незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування особи за умови пред’явлення паспорта громадянина України або тимчасового посвідчення громадянина України, облікової картки платника податків, трудової книжки (цивільно-правового договору чи документа, який підтверджує період зайнятості), диплома або іншого документа про освіту, а в разі потреби також військового квитка.
Особи з інвалідністю, які не досягли встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку та отримують пенсію по інвалідності або державну соціальну допомогу відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» та «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам», пред’являють пенсійне посвідчення або посвідчення особи, яка отримує відповідну державну соціальну допомогу, і подають довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією та індивідуальну програму реабілітації інваліда.
Окремі категорії громадян під час реєстрації додатково пред'являють інші документи.
Підходяща робота
Підбір зареєстрованим безробітним підходящої роботи здійснюється з урахуванням вимог статті 46 Закону України «Про зайнятість населення».
Підходящою для безробітного вважається робота, що відповідає освіті, професії (спеціальності), кваліфікації особи з урахуванням доступності транспортного обслуговування, встановленої рішенням місцевої державної адміністрації, виконавчого органу відповідної ради. Заробітна плата повинна бути не нижче розміру заробітної плати особи за останнім місцем роботи з урахуванням середнього рівня заробітної плати, що склався у регіоні за минулий місяць, де особа зареєстрована як безробітний.
Під час пропонування підходящої роботи враховуються тривалість роботи за професією (спеціальністю), кваліфікація, досвід, тривалість безробіття, а також потреба ринку праці.
Підбір підходящої роботи для інвалідів (у тому числі шляхом розумного пристосування існуючого або створення нового робочого місця) здійснюється відповідно до їх професійних навичок, знань, індивідуальної програми реабілітації та з урахуванням побажань щодо умов праці.
Більш детальну інформацію можна отримати, звернувшись до служби зайнятості Донецької області. Адреси та контактні телефони міських і районних центрів зайнятості області розміщені на сайті служби зайнятості Донецької області – http://www.dcz.gov.ua/don/control