На фондовому ринку найбільш пріоритетною і потрібною останнім часом є торгівля цінними паперами (далі - ЦП).
Одним з ключових напрямків торгівлі ЦП є брокерська діяльність, а саме - підписання торговцем ЦП цивільно-правових угод (договорів комісії, поруки) по ЦП від свого імені або від імені замовника, третьої особи, за дорученням і за рахунок іншої особи.
Підставами для роботи брокера може служити:
1) договір комісії - за цим договором брокер за дорученням замовника проводить операції з ЦП від свого імені, але за рахунок клієнта;
2) договір поруки - за яким брокер за завданням замовника проводить операції з ЦП від імені замовника і за його рахунок;
3) договір на брокерське обслуговування - угода між торговцем (брокером) і клієнтом, укладений на фіксований термін і передбачає надання послуг брокера по здійсненню угод з ЦП на замовлення клієнта за певну винагороду.
По суті, договори, укладені брокером з клієнтами можна назвати агентськими.
В цілому, брокерська діяльність може проявлятися в таких формах:
-
підписання торговцем ЦП цивільно-правових угод;
-
надання брокером фінансових, юридичних, консультаційних, інформаційних послуг у сфері поводження ЦП;
-
здійснення угод, які визначають перехід права власності та корпоративних прав за ЦП;
-
надання послуг з купівлі, продажу, обміні ЦП;
-
надання інформаційних, консультаційних послуг за курсом ЦП, умов їх обігу.
Діяльність фахівців з торгівлі ЦП також включає андеррайтинг, а саме - розміщення, продаж, підписка ЦП торговцем за дорученням, від імені та за рахунок емітента. В принципі, емітент може і сам займатися емісією ЦП, однак все-таки краще довіряти це професійним андерайтерам.
Але не варто розуміти андеррайтинг ЦП тільки як розміщення (гарантія розміщення) ЦП, так як він набагато більш багатогранний і виконує велику кількість інших функцій, які пропонується умовно розділити на 4 види послуг:
1) підготовка емісії цінних паперів;
2) розподіл андеррайтером емісії цінних паперів;
3) постриночна, аналітична та інформаційно-дослідницька підтримка ЦП.
Підготовка емісії ЦП починається з повного і всебічного вивчення андеррайтером компанії, починаючи з порядку реорганізації юридичної особи та зміни структури його капіталу і не обмежуючись навіть вирішенням організаційних питань, призначенням керівництва компанії, управлінням фінансовими потоками. На даному етапі андеррайтинг складається з конструювання випуску ЦП, оцінку емітента та самих ЦП, а також підготовку андеррайтером проспекту емісії.
Розподіл емісії починається з держреєстрації випуску ЦП, що дає андерайтеру право приступити до безпосереднього розміщення ЦП, тобто до прямого повного або часткового викупу випуску або ж пропозицію викупу конкретним інвесторам, або ж широкому ринку інвесторів.
Постриночна підтримка ЦП для андеррайтера - це підтримка курсу розміщених ЦП на вторинному ринку не тільки під час первинного їх розміщення, а й після завершення такого розміщення. На даному етапі андеррайтер підтримує рівень цін і робить все можливе для недопущення зниження вартості ЦП на вторинному ринку нижче первинного розміщення.
Це самий нестабільний етап процесу, так як зниження ринкової ціни ЦП приводить до великих фінансових втрат, отже, ризик андеррайтера високий.
Інформаційна та аналітична підтримка емітента в андеррайтингу характеризується тим, що андеррайтер постійно зайнятий відстеженням кон'юнктури фінансового ринку і стану змінних факторів, які впливають на ринок в цілому, і на курс ЦП емітента, зокрема. Розміщення ЦП передбачає відчуження ЦП андеррайтером шляхом укладення угоди з першим власником.
Слід зазначити, що андеррайтер, розміщуючи ЦП, при цьому також як і брокер здійснює не тільки чисто юридичні, а й фактичні (реальні) дії.
Радимо добавити у закладки:
Права торговця
У світлі законодавчих тенденцій - договір андеррайтингу повинен містити такі права торговця:
-
на власний розсуд визначати регіональні ринки для виконання своїх обов'язків, передбачених договором;
-
при публічному розміщенні ЦП погоджувати з емітентом кількість реалізації ЦП емітента: всіх або тільки їх частини;
-
при публічному розміщенні та неповної реалізації цінних паперів - провести повне (часткове) викуп нереалізованих ЦП за зафіксованою в договорі ціною на основі комерційного представництва;
-
в результаті узгодження з емітентом встановити нову ціну продажу ЦП в разі зміни параметрів розміщення.
Дилер - це професійний учасник біржової торгівлі, який при укладанні угод виступає від свого імені і за свій рахунок. Дилер публічно оголошує ціни купівлі / продажу ЦП із зобов'язанням їх купівлі / продажу за заявленими цінами. Дилером може стати тільки суб'єкт господарювання.
Прибуток дилера - це різниця ціни продажу ЦП і ціни покупки. Тому, дилер повинен проводити постійний контроль і облік досить мінливого ринку ЦП. За усталеною практикою, у кожного дилера є спеціалізація на конкретних видах ЦП, але великі дилерські компанії можуть обслуговувати ринок ЦП в цілому.
Дилер фіксує ціну продажу і покупки, визначає максимальна і мінімальна кількість купованих / продаваних ЦП і оголошує термін, протягом якого оголошені ціни діють, тобто, виступає в ролі модератора ринку ЦП.
Функції дилерів на ринку ЦП
Дилери на ринку ЦП виконують такі основні функції:
-
розміщують інформацію про випуск цінних паперів, їх якості та курсах;
-
працюють як агенти, що виконують завдання замовників (іноді для цієї мети дилери залучають брокерів);
-
відстежують стан ринку цінних паперів; а якщо знижується рівень купівлі-продажу (через нестачу продавців / покупців), дилери за власні кошти проводячи необхідні операції, щоб вирівняти (не знизиться критично) курс ЦП на ринку;
-
дають імпульс руху ринку ЦП, по суті комунікуючи між покупцями і продавцями (діють як посередники, каталізатори ринку).
Серед усіх учасників фондового ринку Закон виділяє професійних учасників, визначаючи їх як юросіб, які на основі ліцензії, виданої Нацкомісією з ЦП та фондового ринку, проводять різну професійну діяльність (андеррайтинг, брокерську діяльність).
Тому варто проаналізувати вимоги, які законодавчо визначені для професіоналів фондового ринку - торговців ЦП. Безпосередньо торгівлю ЦП проводять торговці - суб'єкти господарювання, для яких операції з цінними паперами є основним видом бізнесу, а також банківські установи. Відзначимо, що для проведення професійної роботи на ринку ЦП є не тільки держреєстрація, в процесі якої відбувається набуття статусу юрособи, а й отримання ліцензії на ці види діяльності на ринку ЦП, як брокерська діяльність, андеррайтинг.
Варто відзначити, що Нацкомісія з ЦП і фондового ринку має право і на анулювання таких ліцензій. Так, на засіданні 03.03.2016 року було анульовано 32 ліцензії на професійну діяльність на фондовому ринку. Такі факти вказують на професіоналізм торговців ЦП - брокерів і андеррайтерів.
Підсумки і куди звертатись?
Підводячи підсумок вищевикладеного, варто відзначити, що професійна бізнес-діяльність з торгівлі ЦП досить специфічний вид діяльності, який вимагає спеціальну компетенцію, знання кон'юнктури ринку ЦП, брокерського законодавства, біржового права, мати необхідні контакти і досвід.
Однак, господарську діяльність будь-якого акціонерного товариства не можна уявити без операцій на ринку ЦП, а, відповідно, без професійного брокера, андеррайтера, дилера. Юридична фірма «Патріот» співпрацює з великою кількістю професіоналів на ринку ЦП, тому Ви завжди можете звернутися за консультацією до фахівців і отримати якісну кваліфіковану допомогу у вирішенні Вашого питання по обороту ЦП.
З приводу
Автор: