Соціальна адаптація наркоманів після лікування: основні завдання та проблеми, допомога у виборі програми реабілітації для колишніх наркозалежних
Наркоманія - небезпечна та згубна залежність. Її лікування - це щоденна, кропітка робота, яка включає в себе безліч факторів та аспектів. Вона не завершується після "фізичного" лікування хворого, а лише переходить на нову форму, яка допоможе відчути всю повноту життя без наркотиків!
Що таке соціальна програма адаптації наркозалежних в суспільстві і які її основні завдання?
Людські звички і звична манера поведінки наркомана, - дуже важко "перевиховується" на новий лад - це дуже грубе визначення терміна "соціальна адаптація", яке, однак, розкриває всю його суть.
Соціальна адаптація - це допомога в пристосуванні людини до нових умов навколишнього середовища, суспільства та життя без наркотиків.
За час застосування наркотичних засобів, у людини відбуваються зміни в психології поведінки і здатності до адекватного сприйняття соціального середовища. Часто, наркомани залишаються самотніми, навіть після лікування. Сучасне суспільство "відтісняє" від себе наркозалежних, що негативно позначається на їхньому сприйнятті світу.
Допомога в отриманні нових знань комунікації і норм суспільства, розкриття їх з позитивної сторони і допомога в застосуванні в реальному житті, повернення в суспільство і зміна моделі поведінки - основне завдання програми кліники лікування наркозалежності “ReSense” .
Основні проблеми соціальної адаптації наркоманів після лікування
До основних проблем можна віднести:
- Високий ризик відновлення залежності (ризик "зірватися" і повернутися до звичної залежності від наркотику); В період реабілітації варто проявляти максимум турботи та уваги - це момент нестабільності стану психіки. Будь-яка невдача або емоція, яка подумки може повернути до (простого та безтурботного, як здається одурманеній людині) часу залежності, здатна "звести нанівець" всі попередні зусилля лікування. Варто постійно нагадувати кінцеву мету лікування і будувати позитивні перспективи, що дозволить легше пройти період соціальної реабілітації та навчитися справлятися з життєвими негараздами.
- Відсутність позитивного досвіду від життя; Цей період здається "сірим та ніяким", через відсутність розуміння важливості емоційного щастя. Наркотик дуже швидко замінює, в психологічному сенсі, визначення "щастя". Тільки через певний період часу психіка знову починає відчувати задоволення без застосування наркотиків, з'являється позитивний досвід удач і щастя.
- Соціальне відторгнення людини після реабілітації; Суспільство, так чи інакше, уникає людини, який має "хитке становище", що може призвести до стресової ситуації і повертає до проблеми під пунктом 1. Рекомендується відвідувати групи людей, які потребують один одного і задовольняють цю людську потребу (наприклад, анонімний клуб колишніх наркоманів та інше).
- Психологічний інструмент захисту від змін життя на краще. Навіть не страждаючи залежністю важко вийти зі звичного "периметру комфорту". Колишньому наркоману важче подвійно, тому що він відчув (уявне) задоволення від наркотиків. Тільки спільними зусиллями можна подолати цей психологічний бар'єр і повернутися до нормального життя.
Це не повний перелік проблем цього періоду, проте їх рішення - важливий, індивідуальний процес, який прискорює одужання.
Допомога у виборі програми реабілітації де є соціальна адаптація
Перше, на що необхідно звертати увагу при виборі програми - це відгуки учасників і статистика видужань.
Найкраще особисто провести бесіду з учасниками. Рекомендується заздалегідь підготувати список питань.
Це можуть бути:
- Побутові умови перебування у клініці;
- Вартість;
- Ставлення до хворих;
- Режим роботи;
- Термін надання допомоги
- Індивідуальні аспекти та інше.
Кожен компонент має важливий вирішальний характер для лікування - зверніть на це увагу!
Чим з більшою кількістю учасників вдасться поспілкуватися, - тим краще! Це дозволить отримати розгорнуте уявлення про програму і допоможе остаточно визначитися!
Підсумки: вихід є!
Сучасна психологічна допомога (та фармалокологічна) і розуміння особистості, з кожним роком, збільшують шанси на повну відмову від наркотиків! Застосовуються нові методи ї прийоми лікування, що позитивно позначається на кінцевому результаті. Сучасні тенденції несуть позитивний прогноз: число людей, які відмовилися від наркотиків - зростає!
Пам'ятайте, що наркоманія - не вирок, а виліковна хвороба! Спільними зусиллями, - у Вас все вийде! Нічого не переборного немає, будьте здорові!