За роки незалежності України служба зайнятості Донецької області займає все більш активні позиції у реалізації програм соціально-економічного розвитку держави. Вона послідовно удосконалює концепцію своєї діяльності, форми та методи роботи, розширює функції.
Сумлінно виконуючи свої професійні обов’язки, фахівці служби зайнятості області з увагою ставляться до проблем кожної людини, яка опинилася у ситуації безробіття, разом з нею відпрацьовують стратегію пошуку роботи на ринку праці, допомагають розширити уявлення про підходящу роботу, оцінити у даному випадку свої можливості. Для того щоб кадрові служби підприємств і безробітні знайшли одне одного, центр зайнятості шукає нові підходи у наданні соціальних послуг. Усе це в комплексі забезпечує досягнення головної мети – працевлаштування громадян.
За допомогою центрів зайнятості Донецької області за роки незалежності роботу отримали більше 1 млн. жителів регіону. З кожним роком чисельність осіб, працевлаштованих за сприянням служби зайнятості, збільшується. Це стає можливим завдяки налагодженню тісного соціального партнерства з роботодавцями.
Минуло більше півроку відтоді, як Державна служба зайнятості почала працювати в новому законодавчому полі, тобто за новим Законом «Про зайнятість населення», що набрав чинності з 1 січня 2013 року. Законом передбачені дієві стимули як для працевлаштування безробітних, так і для сприяння створенню нових робочих місць. Нормативна база для цього закону була затверджена порівняно недавно, та вже можна говорити про певні позитивні зрушення на ринку праці області.
Новий закон дав змогу активізувати роботу й з іншою цільовою аудиторією – особами, які старші за 45 років. Не секрет, що людям, старшим за 45 років, важко знайти для себе нову роботу. Допомогти їм у цьому покликана норма закону про зайнятість, що передбачає можливість безкоштовного отримання нової освіти або підвищення кваліфікації. Після запровадження цієї норми ваучер на навчання та підвищення кваліфікації отримали понад 500 донеччан віком старше 45 років, що свідчить про актуальність цієї новації і бажання наших громадян постійно залишатися конкурентоспроможними на ринку праці.
Державна служба зайнятості підтримує підприємницьку ініціативу, зокрема у започаткуванні власної справи. Сьогодні кожна людина може звернутися до служби зайнятості та скористатися повним спектром безкоштовних консультативних послуг для відкриття власної справи. Люди мають можливість доступу до всієї необхідної інформації, зокрема як зареєструватися підприємцем, отримати всі необхідні документи, ліцензії, сертифікати, працювати з податковою, відкрити рахунок у банку тощо. Зареєстровані в центрі зайнятості безробітні отримують одноразово всю суму належної людині допомоги по безробіттю для відкриття власної справи. Середня сума таких виплат на одну особу становить майже 11 тис. гривень. Підприємницька активність населення поступово зростає. За 12 років існування цієї програми 21,3 тис. безробітних скористалися такою можливістю.
Особливої важливості набувають зміни у положеннях Закону України «Про зайнятість населення» в частині додаткових гарантій у сприянні працевлаштуванню, стимулюванні роботодавців до працевлаштування громадян, які недостатньо конкурентоспроможні на ринку праці, через компенсування фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за умови працевлаштування таких осіб на новостворене робоче місце.
Уперше держава на законодавчому рівні заохочує молодь до роботи на селі. Молодий спеціаліст, котрий укладе трирічний трудовий договір для роботи за фахом на підприємстві, що знаходиться у сільській місцевості, має право на отримання одноразової фінансової допомоги у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати і житла на період трудової діяльності. Якщо такий фахівець пропрацює у сільському населеному пункті не менше десяти років, житло перейде у його власність.
Основні пріоритети затвердженої у 2013 році на засіданні сесії Донецької обласної ради Програми зайнятості населення Донецької області на період до 2017 року – це розширення сфери застосування праці, підвищення конкурентоспроможності економічно активного населення регіону за рахунок профорієнтації і професійного навчання, підвищення доступності і якості послуг на ринку праці, стимулювання зацікавленості роботодавців у працевлаштуванні на перше робоче місце, а також осіб з інвалідністю, інших соціально уразливих категорій населення.
Підготовлено Донецьким обласним центром зайнятості